Kawa vs Herbata

Kawa vs herbata – czym się różnią, a co mają ze sobą wspólnego?

Na pewno wśród rodziny i znajomych masz zarówno pasjonatów kawy, jak i miłośników herbaty. Sam z pewnością też należysz do którejś z tych grup. Albo nawet do obydwu!
Czy zastanawiałeś się zatem czym różnią się, a co mają ze sobą wspólnego te dwa napoje? Pytanie wydaje się banalne, ale odpowiedź nie jest wcale taka prosta.

Kawa czy herbata – co daje nam więcej energii?

Oba napoje można pić w wersji na ciepło i w wersji na zimno, z cukrem lub/i z mlekiem lub bez dodatków. Różnią się oczywiście walorami smakowymi, aromatem, a także kolorem. A co jeśli chodzi o nasze samopoczucie? Kawa czy herbata — co doda nam więcej energii? Kofeinę zawierają oba napoje, choć w różnej ilości. Przeciętny kubek parzonej kawy to około 125 mg kofeiny, w herbacie – w zależności od rodzaju – jest jej średnio 50 mg, a więc o wiele mniej. Jednak kofeina w kawie działa nieco inaczej niż ta zawarta w herbacie. Kofeina z wypitej kawy działa szybciej dostarczając nam szybko dużej dawki energii, podczas gdy ta zawarta w herbacie będzie oddziaływać na nas wolniej, ale przez dłuższy czas. Dzieje się to za sprawą L-teaniny – aminokwasu, który obniża wchłanianie kofeiny. Pamiętajmy też, że aminokwas ten ma również działanie relaksujące. Z tego powodu, polecamy kubek kawy jako zastrzyk energii na cały poranek, a relaksującą szklankę herbaty w godzinach popołudniowych.

Zobacz 5 najlepszych kaw – https://pozmeat.com.pl/5-najlepszych-kaw/

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *